×
Yıllık Bakımda Yapılan İşlemler

Yıllık Bakımda Yapılan İşlemler

Araç Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Araçların uzun süre sorunsuz şekilde kullanılabilmesi için belirli zamanlarda hassas kontroller gerekir. Araç bakımı bu hassasiyetlerin büyük bir bölümünü tek başına sağlayan bir süreçtir. Araç yıllık bakımı ne zaman yapılır, çeşitleri nelerdir sizin için anlattık.

Araç yıllık bakımı ne zaman yapılır?

Araç bakım işlemlerinde bir takvim belirlemek için en doğru yol yetkili servisin araç özelinde önerdiği aralıkları baz almak denilebilir. Araç yıllık bakımı isminde de yer aldığı gibi genel olarak yılda bir yapılsa da kimi zaman farklılıklar olabilir.

Benzinli ve dizel araçlarda 10 bin km ile 20 bin km arasında yapılması önerilen araç bakım işlemi hibrit tipindeki araçlar için 15 bin km’de bir biçiminde yapılır. Çok fazla yol yapan bir araç kimi zaman yıllık bakım minvalindeki işleme bu sebepler ile birden fazla muhatap olmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra sıklıkla başvurulan bakım periyotları 45 bin ve 60 bindir. Ağır bakım ile standart bakım arasında yer alan bu bakımlarda birkaç temel işlem yapılır. Aracın kullanım süresinden ziyade kullanım miktarına göre zamanlaması ayarlanır.

Araç bakım zamanı nasıl öğrenilir?

Eski araçlar için araç bakım zamanı öğrenme konusunda verilen önerilere riayet etmek faydalıdır. Sıfır araçlarda ise kullanım kılavuzları içerisinde ilgili araçların ne sıklıkla teknik servis tarafından araç bakım sürecine sokulması gerektiği ifade edilir.

Eğer kullanım kılavuzu yok ise ilgili aracın resmi web sitesinden veya araç yetkili servisi üzerinden araç bakım zamanı öğrenilmektedir. Bu süreçlerde randevu oluşturulabilir veya ilgili marka tarafından sunulan hatırlatma e-mail veya SMSler ile süreç takip edilebilir.

Araç bakımında nelere bakılır?

Araç bakımaşamasında bakılan kısımlar aracın marka, model, yaşı ve km değerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Durum böyle olsa da yapılan işlemlerin büyük bir çoğunluğu ortak kümede yer alır.

Kontrol işlemleri ve değişim işlemleri araç bakımının vazgeçilmezleri denilebilir. Bunlara ek olarak bazı gerekli durumlarda “ağır bakım” adı verilen işçiliğe ihtiyaç duyulan işlem de yapılmaktadır.

Araç bakımında bakılan yerler:

·        İlk olarak aracın en dış kısımdan itibaren hata, kaza veya yıpranma durumuna,

·        Araç iç donanımdaki parçaların (motor, şanzıman, radyatör vs gibi) durumuna,

·        Fren, balata ve jantların durumuna,

·        Araç içinde konsolda bulunan bölümlere (teyp, klima, park kamerası vs gibi) dikkatle bakılır.

Bunların dışında hangi işlemlerin yapıldığı merak ediliyorsa Periyodik araç bakımındaki işlemler başlığına göz gezdirmekte fayda olacaktır.

SPOR FREN DiSK TEK ADRESiNiZ...